Kiedy jechać do Etiopii?

Opinie na temat najlepszej pory roku na wycieczkę do Etiopii są raczej jednolite. Jeśli chodzi o pogodę, to najkorzystniejszym terminem jest jesień i zima, a więc okres od października do marca. Dlaczego wtedy? Ze względu sprzyjającą temperaturę i brak opadów.

Pora deszczowa

etiopia_13miesiecy_slonca
Kraj reklamuje się jako miejsce, gdzie przez 13 miesięcy w roku świeci słońce.

Od czerwca do września w Etiopii intensywnie pada. Ulewne deszcze rozmywają drogi utrudniając przemieszczanie się. Organizujemy wyprawy do Etiopii również latem (najczęściej w sierpniu). Część turystów z braku innej możliwości decyduje się na wyjazd właśnie wtedy. Oczywiście można. Pamiętać należy wszakże o niebezpieczeństwie malarii. O ile w sezonie zimowym prawdopodobieństwo zarażenia malarią jest znikome, to w porze deszczowej jest znacznie większe, nie tylko na południu, ale również na północy. Latem konieczna jest profilaktyka antymalaryczna.

Istotna uwaga. Anomalie pogodowe zdarzają się również w Etiopii. Pamiętam wycieczkę w sierpniu, w czasie której na południu kraju w ogóle nie padało! Deszcz dał się grupie we znaki dopiero na północy. Ulewa zmyła most, skutecznie utrudniając przemieszczanie się.

Najlepszy termin

Jeśli miałbym szczególnie mocno polecić jakiś okres, to jest nim listopad/grudzień. Na przełomie września i października kończy się pora deszczowa. Etiopia wygląda ładnie, jest zielono, ale już sucho. To istotne szczególnie na południu kraju, gdzie często jeszcze nie ma mostów, wiele rzek można przekroczyć tylko brodem lub wyschniętym korytem. Temperatury są umiarkowane, w Addis Abebie i na północy od kilkunastu do 20 stopni Celsjusza, na południu trochę cieplej. W listopadzie upał może nas spotkać jedynie w okolicach granicy z Kenią i Sudanem, czyli w Parku Narodowym Mago, kiedy odwiedzamy plemię Mursi oraz nad rzeką Omorate. O tej porze roku jest również słonecznie. Może mieć to znaczenie szczególnie dla osób nastawionych na fotografowanie.

etiopia_addisabeba_merkato
Pora deszczowa. Addis Abeba, Merkato.

Styczeń i luty

O tej porze roku pogoda sprzyja wycieczkom. Jest podobnie jak w listopadzie. Ale szczególnie styczeń ma jeden mankament. Dwa duże święta religijne, które mogą utrudniać nam zwiedzanie. Najpierw Boże Narodzenie obchodzone tu 7 stycznia, a następnie Timkat – 19 stycznia. Szczególnie to drugie obchodzone jest bardzo uroczyście, a co więcej ściąga z całego świata rzesze turystów. Okolice połowy stycznia to najwyższy sezon w Etiopii. Wszystko zarezerwowane jest z dużym wyprzedzeniem. Jednego możemy być pewni – będzie tłocznie. Może być tak, że nie zobaczymy tego, co zakładaliśmy. W tym przypadku jest podobnie, jak w innych miejscach na świecie. Na tej samej zasadzie nie polecam odwiedzania Jerozolimy w czasie świat Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Niby wtedy jest podniośle i uroczyście, ale co z tego, jeśli turyście uda się zobaczyć co najwyżej nieprzebrane tłumy. Jeśli komuś zależy na komforcie zwiedzania powinien unikać takich wydarzeń. (Zobacz więcej w artykule „Etiopski kalendarz”).

Oto pogoda z dzisiejszego dnia (09.01.2014):

Addis Abeba: 20°C,  przewaga chmur,  wilg.: 42%.

Gondar: 24°C,  obłoki zanikające,  wilg.: 21%.

Diredawa: 24°C,  przewaga chmur,  wilg.: 43%.

Jimma: 23°C,  mgła,  wilg.: 54%.

Jak widać temperatura jest OK. Gorzej jeśli chodzi o warunki do fotografowania ze względu na zachmurzenie.

etiopia_drogi_krzysztofmatys
Na takich drogach nawet mały deszcz powoduje utrudnienia.

Końcówka stycznia i luty jest terminem jak najbardziej godnym polecenia. Sezon można przedłużyć jeszcze do marca. Kwiecień i maj pod względem opadów jeszcze się nadaje. Deszczu nie ma zbyt wiele (choć już zaczyna padać), ale gwałtownie rośnie temperatura. Te dwa miesiące mają najwyższą średnią temperaturę w roku. Na północy, gdzie większość terenów to góry, to nie będzie problemem, ale na południu może dać się we znaki.

Rada

Jeśli chcecie zorientować się w warunkach pogodowych w Etiopii, to pamiętajcie, że są tu różne strefy klimatyczne. Wszystko zależy od tego na jakiej wysokości nad poziomem morza dane miasto się znajduje. Prognoza sprawdzona dla Addis Abeby nijak się będzie miała do tego, co spotka nas w Arba Minch czy Jinka. I tak np. w stolicy Etiopii temperatura w listopadzie waha się od 14 do 22°C, ale w regionie Dire Dawa będzie to 23-29°C.

Tekst: Krzysztof Matys.

Więcej informacji o Etiopii.

Etiopia, wycieczka.

Jedna odpowiedź do “Kiedy jechać do Etiopii?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *